BASIN BİLDİRİSİ
16. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN
BELGESEL FİLM FESTİVALİ 
09-11 Ekim 2015

Şehirler: Bir milletin, bir medeniyetin geçmişte, tarih içinde; nasıl yaşadığını, neleri ne şekilde başardığını gösterirler bizlere. Safranbolu geleneksel Türk toplum yaşantısının tüm özelliklerini yansıtan ve uzun tarihi geçmişinde yarattığı kültürel mirası çevresel dokusu içinde koruyan örnek bir kenttir. Sahip olduğu zengin kültürel mirası şehir ölçeğinde korumadaki başarısı Safranbolu’yu “ Dünya Kenti” ününe kavuşturmuş ve UNESCO tarafından 1994 yılında “Dünya Miras Listesine” dahil edilerek insanlığın ortak mirası haline gelmiştir.
Süha ARIN’ ın 1976 yapımı, Altın Portakal Ödüllü “Safranbolu’da Zaman” filmi ile tüm ilgili kurumların dikkatini çeken kentimiz, korumacılıkta da başka kentlere örnek çalışmalar yapmış, günümüz değerleri içinde eski şehir yapılaşmasını bozmadan korumacılığa devam etmeyi başarmış, bütün halde korunmuş bir kenttir. Bu değerlerinin yanı sıra Safranbolu; korumacılık ilkesi gibi belgesel filmi de ‘Kültürel Miras ve Korumacılık’ teması ile 2000 yılında Türkiye de ilk kez düzenlenen “Altın Safran Belgesel Film Festivali” ni başlatmış ve bu güne kadar kesintisiz sürdürmüştür. 2004 yılında uluslararası kimlik kazanan ve çeşitli coğrafyalardan ve kültürlerden katılımlarla zenginleşmiştir. Safranbolu Belediyemizin düzenlediği uluslararası festivalimiz; Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da katkılarıyla, yarışma bölümünde ise; ulusal ve uluslararası belgesellerin öne çıktığı uluslararası ölçekte ses getiren bir festival olarak ve her yıl yeni vurgulamalarla Dünya mirası kentimizi tanıtmaya çalışmaktadır.
2009 yılı yani 10. yılımız; Sayın Süha ARIN’ a ithaf edilmiş, Safranbolu’ nun nadide ve en eski yapılarından biri olan Mektepçiler Konağı düzenlenerek “Süha ARIN Kültür ve Sanat Merkezi” olarak açılmıştır. ARIN Ailesinin de katkılarıyla merhumun meslek yaşamına kullandığı önemli ve kıymetli eşyaları yanında tüm kütüphanesi ve film üretim ekipmanları belgesel sinemacıların ve değerli misafirlerimizin Safranbolu’ya geliş nedenleri arasına girmiştir.  Belgesel Film Müzesi, belgesel film arşivi ve Süha Arın Kütüphanesi ise kurulma aşamasındadır.
2010 yılının yan teması  ise “SAFRANBOLU’DA HAMAM KÜLTÜRÜ” olmuştur. Konu ile ilgili paneller ve söyleşiler gerçekleştirilmiş, ayrıca hamam ritüeli ile tüm konuklara bu eşsiz atmosfer yaşatılmıştır. Ayrıca  Sayın Prof. Balkan Naci İSLİMYELİ’ nin “SU ve AYNA” Sergisi festivalimizi zenginleştirmiş, ulusal ve uluslar arası birçok misafiri ile buluşmuştur.
2011 yılımız; yan konusu “SU KÜLTÜRÜ” olarak belirlenmiş, tarihi zenginliği içerisinde su kültürünün de bulunduğu kentte festival bu tema ile ilgili etkinlikler ile devam etmiştir. Safranbolu’nun tarihi çeşmeleri onarılmış ve geçmiş kültürümüzü bu güne yansıtmak için su kaynakları değerlendirilerek proje kapsamında çeşmelerden yeniden su akıtılması sağlanmıştır. Yine Sayın Prof. Hüsamettin KOÇAN’ ın    “ALIN/YAZI” Sergisi ilgi odağı olmuştur.
2012 yılımız ;13. sünü düzenlediğimiz festivalimizin yan konusu ise, Safranbolu’da  AHŞAP İŞÇİLİĞİ VE AHŞAP KULLANIMI’ olarak belirlenmiştir. Sayın Mahmut KARATOPRAK “Tahtaların Pozu” isimli sergi yoğun ilgi görmüş, ”Ahşabın Ruhu” konulu söyleşiyi ise; yıllardır Safranbolu evlerine can veren ahşap ustalarımızın değerli birikimleri Moderatör Prof. Dr. Ayşen AKPINAR’ ın yönlendirmeleri ile paylaşılmıştır. Ayrıca ünlü fotoğraf sanatçısı Sayın Ersin ALOK’ un ahşap evler sunumu büyük ilgi uyandırmıştır. Sayın Süha Arın Hocamızın “TAHTACI FATMA” Belgeseli gala filmi olarak gösterilmiş, festival süresince son 5 yılda festivalimiz bünyesinde ve uluslar arası diğer belgesel festivallerinde dereceye giren yerli ve yabancı belgeseller kentin çeşitli mekanlarında 10 gün boyunca gösterilmiştir. Festivalin kapanışı ise en iyi restore edilen ev ile Leyla Hanım Konağı alarak korumaya teşvik görevi yine yerine getirilmiş bulunmaktadır. Bilimsel ölçekler içinde yapılan tarihi bir eve ödül verilecektir.
Geçtiğimiz yıl ise 14. sünü gerçekleştirdiğimizin festivalimizin yan teması ‘TAPU SENEDİ; MEZAR TAŞLARIMIZ’ olarak belirlenmiştir. 06-08 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz festivalimizde kenti kadar mezarlıkları da derin tarihe sahip Safranbolu da ki tarihi mezar taşları tespit edilip, bakımı yapılarak restorasyonu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca konu üstadları Prof. Dr. Nakış KARAMAĞARALI, Kadir PEKTAŞ ve Lütfiye GÖKTAŞ KAYA ile de söyleşiler düzenlenmiştir.
Bu yıl ise 15.sini gerçekleştirdiğimiz festivalimizin yan teması “USTAYA SAYGI” olarak belirlenmiştir.Ustaya saygı” konulu söyleşi, Ahilik kültüründeki ustalarımız da dahil olmuştur.
Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler olarak ta ‘Sanat Sokağı’ etkinliği (Şekerci Sokak-Asmaaltı),ahilik ustalarının sokak performansları, 15.yıl ustaya saygı konulu belgesel film gösterimleri gerçekleştirilmiş, ustalar ile söyleşi yapılmıştır. Kentimize katkısı olarak tarihi çarşıdaki zanaatkarların dükkanlarına dokuya uygun ahşap tabelalar ve sanatlarının anlatıldığı özel levhalar asılmıştır.
Bu yıl ise yan temanın Mimari de ‘IŞIK’ olarak belirlenmesi UNESCO ya dahil oluşumuzun 20. Yılı olması ve UNESCO da bu yılın IŞIK yılı olarak ilan edilmesi sebebi iledir.
Bu yıl yan temamızın zenginleştireceği etkinliklerimizin üst çatısı olan yarışmalarımız; belgesel ve fotoğraf alanında gerçekleşmeye devam edecektir. 16 yıldır devam eden Ulusal Altın Safran Fotoğraf yarışmamızın son katılım tarihi 09 Eylül 2015 olup Ana temamız içerikli tüm yakalanmış sanatsal kareleri jürimiz ile sabırsızlık ile beklemektedir.
Yine her yıl kalitesinden ödün vermeden birbirinden değerli belgesellerin yarıştığı belgesel film yarışmamız Kültürel Miras ve Korumacılık teması ile profesyonel ve amatör kategorilerde yarışmaya katılımcılarını beklemektedir. Detaylarının www.altinsafran.org adresinde yer aldığı yarışma şartnamelerimiz dışında festivalimiz ile ilgili diğer bilgilere de ulaşılabilmektedir. Bu yıl festivalimiz kapsamında: Yan temamız olan Mimaride ‘IŞIK’ ile ilgili yapılacak panel ve söyleşiler dışında, 2 prestij sergi açılacaktır. Yine festivalin ana teması olan Kültürel Miras ve Korumacılık vurgusuna teşvik için her yıl seçilen EN İYİ RESTORE EDİLEN EV plaketinin çakımı yapılacak ve bu esnada bir özel ışık show gerçekleştirilecek. Uluslararası platformda isim yapmış yönetmenlerin ödüllü belgesellerinin özel gösterimlerinin olacağı festivalimizde yine değerli yönetmenlerimiz ile festival süresince söyleşilerimiz ve atölye çalışmalarımız da devam edecektir.
            Başarılı ve katılımı yüksek bir festivalin eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi için yoğun ve titiz çalışmalarımız devam etmektedir.
           
Festivalimiz ile ilgili güncellemeler basın bildirilerimiz ile sizlere ulaştırılacaktır. İlgi, katkı ve katılımları için herkese şimdiden en içten teşekkürlerimizi yeniler, beklentileri festivalimiz ile örtüşen herkesi festivalimiz aracılığıyla Safranbolu’ muza davet eder, saygılar sunarım.
      
 
                                                        Festival Organizasyon Komite Başkanı
                                                             Safranbolu Belediye Başkanı
                                                                      Dr. Necdet AKSOY
BAŞKANDAN MESAJ
ETKİNLİK TAKVİMİ
FESTİVAL TANITIM FİLMİ
SOSYAL MEDYA
ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ
Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Adres:Çeşme Mah. Şekerci Sok. No:6 Tarihi Belediye Binası Çarşı -Safranbolu/KARABÜK
Telefon Numaramız :(+90) 370 725 52 52 - 725 52 65 | Faks Numaramız : (+90) 370 725 52 66
Web: www.altinsafran.org | E-mail Adresimiz : kulturmudurlugu@hotmail.com