Festival Komite Toplantısı Yapıldı

Bu Yıl 9,10 ve 11 Ekim Tarihleri Arasında 16. sı Düzenlenecek Olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Komite Toplantısı Aslanlar SAKEM’de Yapıldı.
Festival Komite ve Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Karabük Vali Yardımcısı Yunus Kalaycı, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Belediye başkan yardımcıları ve komite üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
Son zamanlarda meydana gelen ve ülkemizi yasa boğan terör olayları nedeni ile hayatlarını ülkemiz için feda eden şehitlerimize saygı nedeni ile eğlence, konser ve kortej yürüyüşünün iptal edildiği toplantıda bir konuşma yapan Başkan Aksoy konuşmasının başında geçtiğimiz günlerde ne yazık ki tüm ülkemizde olduğu gibi bizleri de büyük üzüntüye boğan hain saldırılar sonucunda şehit olan kardeşlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum diyerek başladı.
Bu üzücü olaylar neticesinde 16. sı düzenlenecek olan festival programları dâhilinde gerçekleştirilecek konser, eğlence ve kortej yürüyüşlerinin iptal edildiğini ifade eden Başkan Aksoy konuşmasını şöyle sürdürdü; “ bir festival 3 amaç için yapılıyor. Bunlardan bir tanesi kent tanıtımını sağlamak, ikincisi o şehirdeki kültürel değerlerin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmak üçüncüsü ise halkın eğlence ihtiyacının giderilmesini sağlamaktır. Bizim festivalimizde bu üç ayak üzerine yapılmakta idi. Ancak son dönemde yaşadığımız olaylar nedeni ile eğlence ayağını icra etmemeyi düşündük ve bu kapsamda da festivale davet ettiğimiz sanatçı ve diğer etkinlikler ile ilgili bazı değişiklikler yaptık. Bunları komite üyelerimiz ile paylaşarak uygun görülmesi halinde program icrasından kaldırmayı öneriyoruz. Yine bu programların yerine Milli birliğimizi temsil eden insanlarımızın duygularını bir şekilde ortaya koyan bir takım farklı etkinlikler yapmayı planlıyoruz” dedi.
Festivalin ilk defa Başbakanlık tanıtma Fonu ve Kültür Bakanlığının dışında da destek aldıklarını ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy konuşmasını şöyle sürdürdü; “Örneğin TİKA, TÜRKSOY ve Türk Dünyası Belediyeler Birliğinden de festivalimize bu yıl hem maddi hem belgesel film olarak hem de jüri üyeliği ile de destek verdiklerini ifade etmek istiyorum”
 
Aksoy konuşmasının sonunda festivalin iptali konusunda birkaç müracaat aldıklarını fakat terörün asıl amacının bir ülkedeki rutini değiştirmek olduğunu, olağan üstü hallere ortam hazırlamak olduğunu bu nedenle de terörün amacına ulaşmasına izin vermemek için bu yıl da icra edilmesini uygun bulduklarını ve bu vesile ile yıl boyunca çalışmalara destek veren komite üyeleri ve Safranbolu halkına teşekkür ettiğini ifade ederken, Festivalin ülkemize, bölgemize ve Safranbolu’muza hayırlı olması ve festival içerisinde yarışalara katılan tüm yarışmacılar başarılar dilediğini söyledi.
Festival Komite Toplantısında alınan kararlar ile ilgili geniş bilgi önümüzdeki günlerde Karabük ve Safranbolu’da görev yapan medya mensuplarımız ile geniş olarak paylaşılacak.
BAŞKANDAN MESAJ
ETKİNLİK TAKVİMİ
FESTİVAL TANITIM FİLMİ
SOSYAL MEDYA
ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ
Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Adres:Çeşme Mah. Şekerci Sok. No:6 Tarihi Belediye Binası Çarşı -Safranbolu/KARABÜK
Telefon Numaramız :(+90) 370 725 52 52 - 725 52 65 | Faks Numaramız : (+90) 370 725 52 66
Web: www.altinsafran.org | E-mail Adresimiz : kulturmudurlugu@hotmail.com