Festivalin İlk Günü Büyük Coşkuyla Tamamlandı
Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen 18. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı.


Cemil Meriç Mesleki ve teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen Yüksek Mimar/Mühendis Yavuz İnce anma programı ile program devam ederken burada, Meriç’in Eşi ve Kızına teşekkür plaketi takdim edildi.


Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na Safranbolu Kaymakamı/ Belediye ve Festival Komite Başkanı Fatih Ürkmezer tarafından çelenk sunumuyla başlayan festival, kortej yürüyüşü ile devam etti. Köyiçi Meydanı'ndan Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'na kadar Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, TSO Meclis Başkanı Ahmet Şahin, İl genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen ile Anta Toros, Engin Çağlar, Devlet Devrim ve Nilifer Aydan gibi bazı Yeşilçam oyuncularının da katılımıyla kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.


Festival alanında konuşan Safranbolu Kaymakamı, Belediye Başkanı ve Festival Komitesi Başkanı Fatih Ürkmezer, festivalde emeği olan ve katkı veren herekse teşekkür etti.


Festivali 18 yıl önce başlatılan insanların bugün gurur duyduğunu belirten Ürkmezer, "Safranbolu hem Türkiye'de hem de dünyada önemli bir değer ve marka. Safranbolu'nun bu güne gelmesinde herkesin emeği var. Safranbolu'da insanlarda koruma bilinci olmasaydı ne ilçe bu hale gelirdi ne belgesel film festivali yaşayabilirdi nede UNESCO Safranbolu'yu kültürel miras olarak kabul ederdi. Safranbolu'nun geçmişten bu güne ve geleceğe olan yolculuğunda bizler sadece katkıda bulunuyoruz" dedi.


Konuşmaların ardından Ürkmezer, Yeşilçam sanatçıları ile birlikte festivalin meşalesini yaktı. Etkinlikler kapsamında Türk Sinemasının 100. Yılı "Gala Film Gösterimi" yapıldı.
Festivali ilk günü yine Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında yaklaşık on bin kişi tarafından izlenen Emre Aydın konseri ile noktalandı.


Birbirinden güzel eserlerini meydanı dolduran binlerce Safranbolulu ile seslendiren Aydın yaklaşık 1,5 saat sahnede kalırken, konser arasında Safranbolu Kaymakamı/Belediye Başkanı Ürkmezer, sanatçıya çeşitli hediyeler takdim etti.

 

 
 

BAŞKANDAN MESAJ
ETKİNLİK TAKVİMİ
FESTİVAL TANITIM FİLMİ
SOSYAL MEDYA
ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ
Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Adres:Çeşme Mah. Şekerci Sok. No:6 Tarihi Belediye Binası Çarşı -Safranbolu/KARABÜK
Telefon Numaramız :(+90) 370 725 52 52 - 725 52 65 | Faks Numaramız : (+90) 370 725 52 66
Web: www.altinsafran.org | E-mail Adresimiz : kulturmudurlugu@hotmail.com