Festivalin 2. Günü de Dolu Dolu Geçti
"Kültürel Miras ve Korumacılık" temasıyla düzenlenen "18. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali" kapsamında, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) karma resim ve "Gazete Küpürlerinde Safranbolu" sergisinin açılışı yapıldı.


Karabük Üniversitesi (KBÜ) Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nde yapılan açılışta konuşan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ükmezer, birlik ve beraberliğin önemine dikkati çekerek, organizasyona TÜRKSOY'un destek olmasından gurur duyduklarını bildirdi.


TÜRKSOY Temsilcisi Güler Fedai de TÜRKSOY'un hem Türk coğrafyasında hem de dünyada başarıyla takip edilebilir, izlenir, takdir edilir olduğunu belirtti.


Resim, müzik, mimarlık, heykeltıraşlık, tiyatro ve sinema gibi sanatın tüm dallarına ilişkin her türlü alanda özel projelere imza atan TÜRKSOY'un faaliyeterinden birisinin de ressamlar buluşması olduğunu aktaran Fedai, şöyle konuştu: "Her yıl geleneksel olarak yürüttüğümüz 'TÜRKSOY Ressamlar Buluşması' üye ülkelerimiz kültür bakanlıkları aracılığıyla Türk dünyasının birbirinden kıymetli sanatçılarını bir araya getirmekte ve onların ortaya koyduğu eserleri yurt içinde ve dışında tanıtmaktadır."


Konuşmaların ardından yağlı ve sulu boya çalışmalarının yer aldığı 45 eserin bulunduğu serginin açılışı yapıldı.

Karma serginin gezilmesinin ardından Araştırmacı Yazar Aytekin Kuş’un  "Gazete Küpürlerinde Safranbolu" sergisi açıldı.


Ardından Belgesel Film Kütüphanesi ve Akademisi Tanıtımı ( Sinema ve Belgesel Çekim Teknikleri ) Atölye çalışması ve Uluslararası Altın Safran Fotoğraf Yarışması Seçme Sergisi açılışları yapıldı.

Sinemanın Kültüre Etkisi Söyleşi ile devam eden ikinci gün programı, Hat, Minyatür, Kat-ı, Tezhip, Camaltı gibi zanaatların sunulduğu GHeleneksel Sanatlar ve Ustalar karma sergisi ile devam etti.

Muallimler Birliği Binasında gerçekleştirilen 100. Yılında Türk Sineması Panelini ve Ödül Töreni ve Festival Galası takip etti.
  
 
 

BAŞKANDAN MESAJ
ETKİNLİK TAKVİMİ
FESTİVAL TANITIM FİLMİ
SOSYAL MEDYA
ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ
Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Adres:Çeşme Mah. Şekerci Sok. No:6 Tarihi Belediye Binası Çarşı -Safranbolu/KARABÜK
Telefon Numaramız :(+90) 370 725 52 52 - 725 52 65 | Faks Numaramız : (+90) 370 725 52 66
Web: www.altinsafran.org | E-mail Adresimiz : kulturmudurlugu@hotmail.com