Altın Safran Uluslararası Belgesel Film Festivali | Festival
1036
page-template-default,page,page-id-1036,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

FESTİVAL

Bir kent; geçmişinin ve kültürünün aynasıdır.  Şehirlerin karakterlerini yaşadıkları belirler. Safranbolu; geleneksel Türk toplum yaşantısının tüm özelliklerini yansıtan ve uzun tarihi geçmişinde yarattığı kültürel mirası çevresel dokusu içinde koruyan örnek bir kenttir. Sahip olduğu zengin kültürel mirası kent ölçeğinde korumadaki başarısı Safranbolu’yu  “Dünya Kenti” ününe kavuşturmuş ve UNESCO tarafından 17 Aralık 1994 tarihinde “Dünya Miras Listesine” dahil edilerek insanlığın ortak mirası haline gelmiştir. Bireysel korumacılığın nadir örneklerinden olan kentimiz, dünyaya mal olduğu için artık korunması gerekli bir kent haline gelmiştir. Bu kültürel mirasın kendine yakışır şekilde tanıtımının ve korunmasındaki sürekliliğin sağlanması için ciddi ve kapsamlı çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Kendine özgü koruması ile günümüze Osmanlı sivil mimarisini tüm ihtişamı ile getirmeyi başarmış tarihi kent Safranbolu; yine kendine özgü bir festivalin startını Eylül 2000 de vererek 5. yılında (2004) uluslararası boyuta taşıyarak kendisi gibi tüm dünyanın dahil olabileceği bir organizasyon haline bürünmüştür.

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalimizin amacı, başta Safranbolu, genelde yurdumuzda bulunan kültürel değerlerin “Kültürel alt yapısı ile korumanın sürekliliğinin sağlanması” olarak gelecek nesillere taşınmasına gerekli duyarlığı sürdürmek, belgesel film festivali aracılığı ile güncelleştirmektir. “Kültürel Miras ve Korumacılık” temasının ışığı altında tarihsel, kültürel ve doğal çevrenin geleceğe taşımasını sağlayabilmektir.

Festivalimizin uygulama sürecinde, revize ve restorasyonlar ile ata yadigârı mimari mirasımızın kentimize geri kazanımı başlıca hedeflerimiz arasındadır.

Kentimizin ve festivalimizin ulusal ve uluslararası platformda tanıtılması, ülkemizin var olan kültürel zenginliklerinin işlenmesine, belgesel film aracılığı ile bilgi, belge ve doküman arşivinin oluşturulmasına ve bölgede “Kültür Turizmi”nin gelişmesine sağlamış olduğu katkı göz ardı edilemeyecek boyuttadır. Belgesel ve festival kanalı ile tanıtımın sağlanması önceliğimizdir.

 

Dünya Mirası Kenti olan Safranbolumuz; ortak bir dünya sorumluluğumuz olan korunması gerekli ve desteğe ihtiyaç duyulan öncelikli yerlerdendir.

 

Altın kadar kıymetli, safran çiçeği kadar renkli şehrimiz; tarihte önemli yollarının kesişme noktası olmuş, farklı kültürlere ev sahipliği yapmış, hoşgörünün, medeniyetin geliştiği topraklarda; sadece ev yaparak değil aynı zamanda mahalle kurarak, kültür oluşturarak bunu nesillerce taşıyarak toplumumuza örnek olmuştur. Safranbolu; belgesel filme verdiği değer ile de; ülkemizde ve dünyada önemli bir sorumluluk taşımaktadır.

 

Tarihe not düşmek, sosyal değer paylaşımını artırmak, kültürlerin etkileşimine yardımcı olurken özünden kopmamak Safranbolu’nun başarıyla geleceğe taşıdığı bir bayrak gibidir. Bizler bu bayrak yarışında kültürümüzü, değerlerimizi, tarihimize olan saygımızı ve sevgimizi görev bilinci içinde taşımak ve devretmekle sorumluyuz. Gelecek nesillere ulaşmanın en verimli yollarından biri teknolojiden faydalanmaktır. Vatandaşa ulaşan, etki alanı geniş ve yankısının toplumun katmanına ulaştığı bir festival düzenlemek için hazırlıklarımıza başladık. Bu süreçte eskiden kopmadan yeni değerler eklemek için bu seneki çalışma konumuzu olarak Mahalle Kültürünü seçtik. Bayramda, düğünde, ölümde her zaman bir arada olan mahalleli ile birlikte ticaretin, sanatın ve adetlerimizin devam ettiği güzel şehrimizde bir merhabanın, bir kahvenin hatırı hala daha önemini korumaktadır.

Saygı bu toplumda sadece evlere değil mahallelere, mahalleliye, doğaya, canlılara duyulan bir duygu olmuştur. Tarihi evlerimizin mimarisinde, kahvemizin ikramında, kına gecelerimizde, düğünlerimizde, yemeklerimizde, yöresel kıyafetlerimizde, safran çiçeğinin yetiştirilmesinde bu özeni hala görmek mümkündür.

 

Nezaket, birlik, beraberlik, paylaşım, sevgi ve saygı yöremizde en önemli değerlerimizdir.

 

1994’te UNESCO tarafından tescillenmiş. Safranbolu, Osmanlı’dan günümüze kendisini korumayı bilmiş, kültürünü gelecek nesillere ve kentimizi ziyaret eden yerli yabancı misafirlere geçmişten aldığı gibi yansıtmayı başarmıştır. Benzerleri arasından sıyrılmış güzel şehrimizde sizlerin de katkısı ile geleceğe değer katarak tarihimizi korumaya ve vatandaşımızın gururu olmaya devam edeceğiz.

T. C. Safranbolu Kaymakamlığı

T. C. Safranbolu Belediyesi

T. C. Karabük Üniversitesi

Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası

Safranbolu Esnaf ve Sanatkarları Odası

Safranbolu Esnaf Kefalet Odası

Safranbolu Şoförler ve Otomobilciler Odası

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı

Safranbolu Turizme Katkıda Bulunan Esnaflar Derneği

Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği

T. C. Karabük Valiliği

FESTİVAL GENEL KOORDİNATÖRÜ

ZÜLFİYE ERASLAN ÖZCAN
zulufozcan@gmail.com

 

Festİval Sekreteryası

BAHADIR ACAR
bahadir.kulturmudurlugu@gmail.com
KÜBRA EKEMEN
ekemen.k@gmail.com
ŞULE EREN
eren.kulturmudurlugu@gmail.com
ZÜLFÜ YUNUS ERASLAN
zyunuseraslan@gmail.com
GÜLŞEN KARATAŞ
gulsen.kulturmudurlugu@gmail.com
MELAHAT ÖZATA
melahatezgin@gmail.com
ASIM AKDOĞANÖZÜ
asimakdogan@hotmail.com
ESRA YAPICI
esra_yardb@hotmail.com
Esra BOSTANCI
esraerolbostanci@gmail.com

1.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.KEMAL SEVİMLİ: Cumadan Pazara İstanbul
2.RAŞİT DEMİRTAŞ: Yarenler Meclisinde Bir Gece
3.TÜLİN KAL: Afroditin Kenti Afrodisyas

AMATÖR FİLMLER

1.AFET ERTOPÇU, NİHAN GİDER: Bir Varmış
2.MEHMET KAYA HAKYEMEZ: Tabela Şov
3.ÖZGÜR GÜNGÖR, MELDA ÇETİNTÜRK, ELİF BİLGİÇ: Sıcak Mevsimin Kuşları

PROFESYONEL SENARYO

TEŞVİK ÖDÜLÜ. AHMET ŞENER YILDIZ: Bekle Bizi Anadolu

AMATÖR SENARYO

1.ESRA UĞUR: Biri Yüreğimden Tut Dedi
2.ELİF DURAK: Bibloda Yaşam
3.MERAL BATUR: İnsan Yaşadığı Yere Benzer
TEŞVİK ÖDÜLÜ ASLI GEZİCİ: Zeugma’ya Veda
TEŞVİK ÖDÜLÜ RUHİ TEK: Safranbolu

2.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.TÜLİN SERTÖZ: Sobanın Öyküsü
2.HAKAN AYTEKİN: Işık Sesini Arıyor
3.HABİB YANÇ: Hoşap / RAŞİT DEMİR TAŞ: Tepedeki Işık

AMATÖR FİLMLER

1.MAHMUT ULUS: Ben Mardin
2.SELİM EVCİ: Kırmızıyı Arayan Adam
3.DEĞER KAVAZ ÖZGÜR E. ARIK: Rıfat

BELGESELFİLM PROJE YARIŞMASI

1.İSMET ARASAN: Adakale Kayıp Yurdun Ağrısı
2.SATİYE FENERCİ: Safranbolu Altın Tacı Safran / ELİF DURAK: Sarıdır Safran Gibi
3.ESRA UĞUR: Bu Şehrin Kalbi Avutan Sesleri Vardı / YAVUZ SEZER: Güneşin Rengi Toprağın Sesi

3.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.İLKNUR DALKIRAN: Köçek
2.DAVER ATABEY: Kaf Dağının Ardı Asya
3.AYHAN ÖZVATAN: Orada Bir Köy Var / MEHMET AKİF ERBAŞ: Neretve Üstüne Düşen Hilal

AMATÖR FİLMLER

1.İSA ÖZDEMİR/ ENVER ÖZÜSTÜN/ ŞAFAK TÜRKEL: Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü
2.ARMAĞAN PEKKAYA/ ORHAN ESKİ KÖY: Dışarıda Olmak
3.AHMET SEYHAN: Muskamda Aşk Var / ZEYNEP ALPHAN: Sair Zamanlar

PROJE YARIŞMASI

1.SAFRANBOLU’DA ZAMAN, ZAMANDA SAFRANBOLU: ZEHRA KUŞ
2.ENVER ÖZÜSTÜN: Ben Tarzan/ METİN YEĞİN: Geçmiş Zamanın Yaşadıkları
3.HÜSEYİN AKINCI: Paflagonya Da Eski Bir Güneş Saati/ NİHAN GİDER: Anadolu’da Kral Yol

4. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.ENVER ÖZÜSTÜN : Ben Tarzan
2.MERYEM DOĞAN : Son Göç
3.YILMAZ YILDIRIM: Asya’ da Uyanan Zaman
ÖVGÜYE DEĞER BULUNANLAR: HATİCE GÜRLER YAZICI: Sokak Öyküleri / RAŞİT DEMİRTAŞ: Sonsuzluğa Uzanmak

AMATÖR FİLMLER

1.M. NAMIK UĞUR/ ÖZGÜR E. ARIK: Ayrılığa Düğün
2.ZEYNEP ALPHAN: Karakutu
3.İLEK BAYRAM/ AYŞE ARIKAN/ FADİME SEVEN/ ÜLKÜ GÜZEL:
Daha Gitmeyelim Baba
TEŞVİK ÖDÜLÜ. EBRU AK: Gelenekten Geleceğe Bademler

PROJE

1.RAŞİT DEMİTAŞ: Düşünceler İçinde Buluşma
2.HÜSEYİN AKINCI: Arasta da Son Veda
3.ÇAĞLA USTA: Geçmişin Demirden Tanıkları

5.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.METİN TUNÇTÜRK: Yahyalı Halıcı Ana
2.ZEHRA TÜLİN SERTÖZ: Ninni
3.MUSTAFA NADİR ONAY : Sular Ve Sırlar Kenti Kütahya

AMATÖR FİLMLER

1.CÜNEYT KARAKUŞ: Güneşin Ötesinde
2.AYDAY AMAN KULOVA: Avangard
3.ÖZLEM KARASU: Can İnsanlar
MANSİYON ÖDÜLÜ: ORHAN ESKİKÖY :Sürgün / ORHAN ESKİKÖY : Anneler Ve Çocukları

PROJE

• HÜSEYİN AKINCI: Düğün Ve Türkü:
DOSTLUK VE KARDEŞLİK ÖZEL ÖDÜLÜ
• CHULPAN HABİBULLİNA: Büyülü Kazan

6.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.MEHMET AKİF ERBAŞ: Ben Mostar’ın Eski Köprüsü Starı Most
2.MEHMET SERKAN GÖKALP: Son Usta
3.ZEYNEP SEÇİM ÜSTÜNİPEK: Safranbolu’ da Bir Zamanlar
SÜHA ARIN ÖZEL ÖDÜLÜ. KEMAL SEVİMLİ: Sirtakicinin Selamı

AMATÖR FİLMLER

1.AYLA KARLI TEZGÖREN: Balatın Agorası
2.TAYMAN TEKİN: Dedem Diye Söylemiyorum
3.HACI MEHMET DURANOĞLU: Bir Eğitim Serüveni
ÖZEL ÖDÜL: DENİZ SULAN: Gök Kuşağını Giyinen Kadınlar

PROJE:

1.AYŞE KARAKAYA: Keskin Yüreklerin Kılıcı Yatağan
2.SERDAR KARAKAYA: Geleceğe Kültür Mirası; Muğla Evleri
3.BETÜL TARIMAN: Tarihin Gölgesinde Bir Kent Masalı

7.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.ONUR UZUN: Çan Yapımı
2.KURTULUŞ ÖZGEN: Yaşayan Müze
3.ZÜHRE SARAL GÖK AĞAÇ: Tutkulu Ezgiler/ DEVRİM ERDOĞAN: Ahtapot Avcısı
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ= DİANA LOGREİRA CAMPOS’A: A Drop İn Oicata

AMATÖR FİLMLER

1.ŞENOL ÇÖM: Göç
2.HAKAN İNAN: Sultan Devri
3.MUTLU KARADOĞAN: Gewok
SÜHA ARIN ÖZEL ÖDÜLÜ: HAKAN KARADEMİR: Zamana Direnen Tarih Zeyrek
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: A DENİZ ŞANLI: İlmik İlmik Alınteri
ASTAD ÖZEL ÖDÜLÜ: EKREM GECE: İki Çomak Bir Parça Bez

PROJE

1.KEMAL SEVİMLİ : Işıklar Kapısı Anadolu
2.JESS FORSYTH: Sil İn Motionthe Daily Dance Of Culture
3.A. FATİH KARAKAYA: Çan Peşinde Bir Ömür

8.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.SELÇUK ÖKSÜZOĞLU: Tamirci
2.TÜLAY AKÇA: Sessizliğin Ortasında
3.VERİLMEDİ

AMATÖR FİLMLER

1.E. EMEL BALCI: Gönül Kadınları
2.AYTEN BAŞER: Dön Oyun Oynayalım
3.YAKUP ÇINAR: Adige
SÜHA ARIN ÖDÜLÜ: SASO NIJYAC: Carjisa

9.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.YALÇIN YELENCE: Karsın Solan Rengi Molokanlar
2.ZEYNEP KEÇECİLER: Sınırda Yaşam
3.İSMET YAZICI: Kültürlerde Kurban

AMATÖR FİLMLER

1.HALİL HEPŞEN: Mehmetçikte hatıralarda kalanlar
2.MURAT AYTAŞ: Köy odaları
3.ABDÜLKADİR BALCI: Yezidiler/ ERSEN ÇIRA: Eşik
SUHA ARIN ÖZEL ÖDÜLÜ: MEHMET ALTAN: Çeltik

SENARYO

1.YOK
2.MURAT AYTAŞ: Hititlerden Günümüze Ekmek
3.TÜLİN SERTÖZ: Otacı

10.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.İLKNUR DALKIRAN: Meşe Kömürü
2.MUSTAFA KARAKAYA: Göç Kuşağı
3.MÜJGAN TANER: Bossert’in izinde Karatepe

AMATÖR FİLMLER

1.AYDIN ÖZBEY: İlmek:
2.GÜLŞAH FERRAH ATLI: Bakırın Işığı
3.VEYSEL CİHAN HIZAR: Mimar Kemalleddin

SENARYO

1.TUĞBA PARLAK: Zamana Direnenler’ Fulya Çalışkan
2.SERDAR GÜVEN: Canıyla Oynayanlar
3.ÖZLEM ÖZGÜR: Uzaktakilerin Türküsü
SÜHA ARIN ÖZEL ÖDÜLÜ. ALİ CANLAR: Kaniş Karumu
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ. MİCHAEL JOYCE: Finding Home Turkey

11.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.RODİ YÜZBAŞI: Mezra Ezidia
2.MEHMET AKİF ERBAŞ: Hakikat Olan Rüya Konjic Köprüsü
3.ENSAR ALTAY: Gün Doğmadan
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: NİLGÜN SUNA: Saray Porseleninden İzler

AMATÖR FİLMLER

1.AYŞEGÜL BEDİR: Orası Neresi
2.HÜDAİ ATEŞ: Müebbet Kuşları
3.MEHMET CEYHAN: Dönderek
SÜHA ARIN ÖZEL ÖDÜLÜ: ONGUN ALTIN- DURSUN SONGELEN: Mavi Gözler
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: VELİD GAGULA: Traditional Customs In Bosnıa And Herzıgovıa
ASTAD ÖZEL ÖDÜLÜ: ÖMER ÇAKAN: Usta

SENARYO ÖDÜLLERİ

1.YASİN ALİ TÜRKERİ: Gıdı Gıdı
2.TANER SARGIN: Radyo Hadi Bize O Günleri Anlat
3.MESUT ACAR: Son Rüzgar Gülü

12.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

POFESYONEL FİLMLER

1.SEVİLAY TÜCCAR: Bağlamam Var Üç Telli
2.MÜJGAN TANER: Saklı Tarihin Gizemli Çocukları
3.AYSİM TÜRKMEN: Selahattin’in İstanbul’u

DESTEKLENMESİ GEREKEN FİLMLER

1.METİN AKDEMİR : Ben Geldim Gidiyorum
2.VEYSEL CİHAN HIZAR: Dara’nın Küçük Bilyeleri
3.CANAN ALTINBULAK: Bir Avlu Bir Kent

SÜHA ARIN ÖZEL ÖDÜLÜ: AHMET EŞTER DÖNMEZ – BARIŞ KAYA: Hamam

ASTAD (Anadolu Sanat Tarihçileri Derneği) Ödülü:

Veysel Cihan HIZAR Dara’nın Küçük Bilyeleri

ASTAD (Anadolu Sanat Tarihçileri Derneği) Teşvik Amaçlı Teşekkür Belgesi:

Ahmet Eşter DÖNMEZ – Barış KAYA Hamam

13.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

Belgesel film yarışmasında, profesyonel dalda Mehmet Özgür Candan’ın yönettiği “Geçmiş Mazi Olmadı” isimli belgesel birinci, Müjgan Taner’in yönettiği “Bir Düştü Sulukule” isimli belgesel ikinci, Japon yönetmen Takatoshı Okura’nın yönettiği “Glacıer Dıary In Patagonıa” isimli belgesel üçüncüseçildi.

Amatör Film kategorisinde ise Nagihan Çakar’ın yönettiği “Büyükkaşık’lar” adlı belgesel birinci, Hüdai Ateş’in yönettiği “Cennet” adlı belgesel ikinci, Halil Aygün’ün yönettiği “Dom” adlı belgesel de üçüncü oldu.

Süha Arın Özel Ödülü’ne de “Hürriyet Mimarı” adlı belgeselle Azime Cantaş layık görüldü.

Anadolu Sanat Tarihçileri Derneği Ödülü ise “Lebbey’i Bekleyenler” filmiyle Özer Kesemen’e verildi.

Ayrıca bu yıl ilk defa verilen “En İyi Belgeselci” ödülüne Kemal Sevimli layık görüldü.

14.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.ERHAN CERRAHOĞLU: İskoçya’dan Gelen Arma
2.MURAT AYTAŞ: Oturak
3.SERVET SOMUNCUOĞLU: Tamgalar- Dengizli

AMATÖR FİLMLER

1.Cantekin Cantez &Burcu Ayşe Esenç’e ait ‘SADIK’ adlı film birincilik ödülüne
2.Adilet Karacaer’e ait ‘Sarı-Oy’ adlı film ikincilik ödülüne
3.Mehmet Emre Gül’e ait ‘Gölün Kıyısında’ adlı film üçüncülük ödülüne
Özge Deniz Öker’e ait ‘Refika’ adlı film Süha Arın özel ödülüne layık görülmüştür.
ASTAD ÖZEL ÖDÜLÜ: Sırlarla Dolu Mezar Taşları belgeselinin yönetmeni Cemile Muratova

15.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL KATEGORİ

1.YALÇIN YELENCE: Ruh güreşçileri Dukhoborlar
2.AYDIN KAPANCIK: Fırtına
3.HAYDAR DEMİRTAŞ: Misafir

AMATÖR KATEGORİ

1.FUAT DEMİRHAN: Son Urartulular
2.SAİD TUĞCU – SILA ÖZSOY: Altın Kızlar
3.ALİ AVLAR: Sazende :
SÜHA ARIN ÖZEL ÖDÜLÜ: MEHMET ALİ SEVİMLİ: Yalnızlık Çağı

16.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.TYNAİ İBRAGİMOV : Thırteenth
2.MEHMET ALİ POYRAZ: Ateşten Eller
3.MUSA AK, HASAN BASRİ ÖZDEMİR: Turab
TÜRK DÜNYASI BELEDİYELER BİRLİĞİ ÖZEL ÖDÜLÜ. ADİL AZAY: Halvetde Kalmış Bilge (Murid)
TÜRKSOY ÖZEL ÖDÜLÜ. MEHMET AKİF ERBAŞ: Kırgızın Yok Edilen Hafızası Atabey Katliamı

AMATÖR FİLMLER

1.ÇAĞRI İŞBİLİR: Han
2.GÖKHAN ÖCAL: İstanbul’un Sesi
3.CANAN CİBO: Çityan
SÜHA ARIN ÖZEL ÖDÜLÜ. GULNAR KARA: Stepin Efendileri

17.ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ

PROFESYONEL FİLMLER

1.OĞUZHAN ALPARSLAN: Maneviyatını Koruyan Şehir İstanbul
2.CEMALETTİN İRKEN: Anadolu’nun Gözü Gülcan Acar
3.YALÇIN YELENCE: Ani ve Ararat
TÜRK DÜNYASI BELEDİYELER BİRLİĞİ ÖZEL ÖDÜLÜ. MEHMET DEMİRLİ: Yeddi

AMATÖR FİLMLER

1.BURAK DOĞAN: Işıklık
2.CELAL ARGIN: Pervane
3.MEHMET KÜTÜKÇÜOĞLU: Safranbolu da Bayrak Yarışı
SÜHA ARIN ÖZEL ÖDÜLÜ. ADEM POLAT: Cumhuriyet’in Ablası
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ. SEZER AĞGEZ: Ta’riz Gri Şehrin Renkli Çocukları